نگاهی به کارکردهای نظامی امنیتی هوش مصنوعی - اندیشکده بین الملل

نگاهی به کارکردهای نظامی امنیتی هوش مصنوعی

دپارتمان فناوری و هوش مصنوعی اندیشکده روابط بین الملل

Admin تیر 2, 1397
Download PDF

در روزهای دهم و یازدهم ماه مارس میلادی سال 2015، استانبول ترکیه میزبان اجلاسی بین المللی بود که ضرروت و آینده ی حضور هوش مصنوعی در آینده ی نظامی دنیا را بررسی می کرد. تصویری که از این اجلاس و نوشته های مشابه برداشت می شود این است که کم کم، اگر در آینده بین دو یا چند کشور جنگی صورت بگیرد، ساخته های تکنولوژیک بشر روی زمین در قامت پیاده نظام مقابل هم قرار می گیرند و فرماندهان و سربازان طرف های درگیر، کیلومترها دور تر در حال کنترل و سرویس دهی به عملکرد آن ها هستند.

هوش مصنوعی به زودی صحنه جنگ را تغییر می دهد

اندیشکده روابط بین الملل: همین چند ماه پیش ولادیمیر پوتین گفت، “هوش مصنوعی آینده ی دنیا است؛ و هر کس بتواند زودتر کنترل این اسب چموش را به دست بگیرد، آینده ی دنیا را کنترل خواهد کرد.”[1] اگر چه در صورت تکمیل این تکنولوژی و به وقوع پیوستنِ آن که اصطلاحا انقلاب چهارم(AI) نامیده می شود تمامی ابعاد زندگی بشر دستخوش تغییر خواهد شد، اما در این نوشته تمرکز ما روی مصارف امنیتی(در سطح ملی و جهانی) و پیشرفت های نظامی متمرکز شده است.

نبرد روی هوا یا گام گذاشتن روی زمین؟

نگاهی به جنگ های امروزی

از جنگ جهانی دوم تا امروز، تقریبا تمامی نبردهای نظامی به دو شیوه ی دور و نزدیک مدیریت می شده اند. در یک شیوه نیاز بوده جنگنده ها از روی زمین یا ناوها بلند شوند و منطقه ای خاص را هدف قرار دهند و در حالت دوم پیاده نظام ناچار بوده علی رغم تمامی خطرات وارد شرایطی ناشناخته و غیر ایمن شود.

در حالت اول اگرچه نیروهای خودی با حفظ فاصله از دشمن، تا حد زیادی سلامت و امنیت خود را تضمین می کرده اند، اما اولا در اثر بمباران های وسیع جان غیرنظامیان زیادی را می گرفته اند و دوما تخریب یک زمین لزوما به معنای فتح آن تلقی نمی شود.

در طرف دیگر ماجرا، همواره این نیروهای پیاده نظام و تفنگ دارند که باید خطر را به جان بخرند و با پذیرش درصد قابل توجهی تلفات، زمین را تصرف کنند. این درست جایی است که هوش مصنوعی قرار است وارد کارزار شود. چیزی ارزشمند تر از حفظ جان نیروی خودی وجود دارد؟

 هوش مصنوعی و آینده ی نظامی دنیا

پژوهشگران چه می گویند؟  

در روزهای دهم و یازدهم ماه مارس میلادی سال 2015، استانبول ترکیه میزبان اجلاسی بین المللی[2] بود که ضرروت و آینده ی حضور هوش مصنوعی در آینده ی نظامی دنیا را بررسی می کرد. تصویری که از این اجلاس و نوشته های مشابه برداشت می شود این است که کم کم، اگر در آینده بین دو یا چند کشور جنگی صورت بگیرد، ساخته های تکنولوژیک بشر روی زمین در قامت پیاده نظام مقابل هم قرار می گیرند و فرماندهان و سربازان طرف های درگیر، کیلومترها دور تر در حال کنترل و سرویس دهی به عملکرد آن ها هستند.

برای اینکه مساله را بهتر درک کنیم نیاز است روند تاریخی جنگ های دنیا را سریع از نظر بگذرانیم. بیایید برویم به بیست و سه اوتِ سال 1514 میلادی. سپاه ایران به فرماندهی شاه اسماعیل اول در نزدیکی چالدران مقابل لشگرهای سلطان سلیم عثمانی قرار گرفتند. نتیجه ای این جنگ شد جدا شدن کردستان عراق، ترکیه و سوریه ی کنونی از ایران. حتما می دانید چرا، چون سلاح گرم، توپ و تفنگ نداشتیم.

به بیان دقیق تر وقتی از هوش مصنوعی و تولیدات تکنولوژیک این بخش در حوزه های نظامی و امنیتی سخن می گوییم، بحث بر سر ابزارآلاتی است که می تواند آینده ی نبردهای دنیا را تغییر دهد، درست همانند شرایطی که در چالدران رقم خورد.

تنها نکته ای که در پایان باید مورد تاکید قرار دهیم این است که توجه داشته باشید در این قیاس بالا؛ هوش مصنوعی یک ابزار همه جانبه است که از شناسایی جنگی، نبردهای سایبری، هوایی، دریایی و زمینی را در بر می گیرد.

#هوش _مصنوعی          #جنگهای _آینده


[1] . http://thehill.com/opinion/technology/380472-artificial-intelligence-is-rapidly-transforming-the-art-of-war

2. https://www.researchgate.net/publication/279751817_New_Directions_in_Military_And_Security_Studies_Artificial_Intelligence_and_Military_Decision_Making_Process

دپارتمان فناوری و هوش مصنوعی اندیشکده روابط بین الملل

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر