هدف انفجار تروریستی بیروت - اندیشکده بین الملل

هدف انفجار تروریستی بیروت

Admin خرداد 24, 1395
Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل: روز گذشته صدای انفجاری مهیبی از منطقه الظریف در مرکز بیروت به گوش رسید که دقایقی پس از آن رسانه های لبنان خبر وقوع انفجار تروریستی در بیروت را مخابره نمودند. طبق گزارش های واصله این انفجار در مقابل وزارت کشور لبنان به وقوع پیوست و تنها دو مجروح در پی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری العهد نیز گزارش داد که این حادثه ناشی از انفجار بمبی نصب شده در زیر خودرویی بوده است که در پشت بانک لبنان در خیابان فردان پارک بود.

بر اساس این گزارش در انفجار فردان بیروت، دو نیروی امنیتی ساختمان روزنامه الاخبار لبنان دچار جراحت سطحی شده اند. بنا بر گزارش تلویزیون المنار، در انفجار فردان به ساختمان های اطراف و چند مغازه خسارت وارد شد.

این اقدام تروریستی واکنش های مقامات سیاسی لبنان را نیز در پی داشته است. هاد المشنوق وزیر کشور لبنان که این انفجار در نزدیکی وزارتخانه و منزل مسکونی وی به وقوع پیوست، در گفتگو با رویترز گفت: هدف بمبی که  در بیروت منفجر شد شعبه بانک بلوم بود.المشنوق افزود: این بمب در کیفی در کنار دیوار پشتی این ساختمان کار گذاشته شده بود.

المشنوق با بیان این که  از نظر سیاسی روشن است که بانک بلوم هدف بوده است تاکید کرد این حمله ارتباطی به داعش که حملاتی انتحاری را در بیروت انجام داده است ندارد.

سعد الحریری رییس حزب المستقبل با محکوم کردن این انفجار اعلام کرد لبنانی ها تا آخر در برابر انفجار و قتل می ایستند. وزیر اقتصاد لبنان هم اعلام کرد نمی توان هیچ فرد یا گروهی را مسوول حادثه عنوان کرد و باید در انتظار تحقیقات بود.

همچنین نجییب میقاتی نخست وزیر سابق لبنان ضمن محکوم کردن انفجار بیروت، هوشیاری مردم لبنان را خواستار شد.

ایلی فرزلی نایب رییس سابق پارلمان لبنان نیز گفت: از آنجا که این انفجار در زمانی رخ داد که خیابان ها خلوت بودند و مردم برای صرف افطار در منازلشان حضور داشتند، احتمالا هدف آن، قتل شهروندان نبوده بلکه اقدامی خرابکارانه با هدف از بین بردن آرامش و ایجاد هرج و مرج در لبنان بوده است. اما مردم لبنان با تحکیم وحدت و انسجام خود میتوانند در برابر چنین توطئه هایی بایستند.

بنا بر گزارش تلویزیون المنار، مقام سابق لبنان گفت: هدف عاملان انفجار بیروت بدنام کردن حزب الله بوده است. مروان شربل وزیر کشور سابق لبنان گفت: برخی تلاش دارند تا این انفجار را که در کنار یک بانک در بیروت رخ داده، به حزب الله نسبت داده و آن را به موضوع تحریم های بانکی این جنبش ارتباط دهند. وی افزود: به اعتقاد من، هدف عاملان این انفجار که با دقت زیاد انجام شده تا آسیب به شهروندان نرسد و فقط ساختمان بانک دچار خسارت شود، حزب الله بوده است. در این شرایط باید از نتیجه گیری های زودهنگام پرهیز کرد و در انتظار تحقیقات نشست.

روزنامه لبنانی الاخبار در این خصوص نوشت: بر احدی پوشیده نیست که حزب الله در حال مقابله با برخی از بانک های لبنان از جمله بانک لبنان و المهجر است که قانون آمریکائی مجازات های مالی آن را با شتاب اجرا کرده اند
این روزنامه لبنانی تاکید کرد که برخی با اجرای این قانون آمریکائی درصدد تنگ کردن عرصه بر پایگاه مردمی مقاومت با هدف گرفتن بیمارستان ها و موسسه های اجتماعی هستند.

«ریاض سلامه» رئیس کل بانک مرکزی لبنان از بسته شدن یکصد حساب اعضای حزب الله خبر داده است و رسانه های لبنانی هم گفته اند که بانک لبنان و المهجر در این زمینه پیشتاز و با سرعتی زیاد درصدد اجرای قانون مجازات های آمریکا علیه حزب الله است.

الاخبار خاطرنشان کرد: در این شرایط ، طرفی تصمیم گرفت با یک انفجار تروریستی، بانک لبنان والمهجر را هدف بگیرد تا مقاومت در معرض اتهام قرار گیرد و محاصره آن بعداز قانون مجازات ها با فتنه انگیزی تکمیل شود.

این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: دستگاه های امنیتی لبنان چندین باند وابسته به گروه تروریستی داعش را در روزهای گذشته بازداشت و عناصر این باندها اعتراف کرده بودند که قصد داشته اند مراکز غیرنظامی و اماکنی را که مردم تردد زیاد دارند، هدف بگیرند.

الاخبار تصریح کرد: دستگاه امنیتی ارتش دو روز قبل از انفجار، پیامی دریافت کرده بود که نشان می داد گروه تروریستی جبهه النصره قصد عملیاتی در منطقه الحمرا در وسط بیروت را با بمب گذاری دارد.
این روزنامه افزود: برخی سفارتخانه ها مانند کانادا و دفتر سازمان ملل در لبنان از کارکنان و شهروندان خود خواسته بودند از رفتن به مرکز بیروت اجتناب کنند.

الاخبار در ادامه گزارش خود نوشت: این بار هم مانند گذشته عده ای با سوء استفاده از فضای سیاسی بعداز انفجارها ، اتهام های سیاسی را متوجه برخی طرف ها کردند.

السفیر دیگر روزنامه لبنانی هم « فتنه انگیزی» را هدف این انفجار دانسته و نوشته است: حرمت ماه رمضان و روزه و لحظه افطار را نگه نداشتند.

این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: فردای هشدار برخی سفارتخانه ها ( فرانسه، آلمان و کانادا» به شهروندانشان برای اجتناب از رفتن به مرکز بیروت، انفجاری ساختمان بانک لبنان و المهجر را هدف گرفت.

السفیر افزود: این انفجار که لبنان را لرزاند، پیام هائی برای بخش های بانکی ، گردشگری ، امنیتی و انسجام داخلی داشت اما برخی فرصت پیدا کردند تا برداشت ها و ارزیابی های مسموم خود را مطرح کنند و به سرعت و بسادگی انگشت اتهام را به سوی حزب الله نشانه روند.

این روزنامه لبنانی تاکید کرد: تفسیر ساده اتهام زنی به حزب الله این است که عده ای درصدد گشودن عقده ها و تکرار مواضع گذشته خود هستند و حتی حاضر نشدند در خصوص ابعاد این انفجار مشکوک بررسی کنند.
السفیر خاطرنشان کرد: برخی که منطقی تر بودند، نتیجه گرفته اند هدف این انفجار گسترش اختلاف بین حزب الله و بانک های لبنانی و تحریک علیه حزب الله ، دامن زدن به مشکلات داخلی ، بحران سیاسی و تنش های مذهبی بوده است تا باردیگر لبنان را فتنه ای جدید فرابگیرد.

این روزنامه لبنانی تصریح کرد: برنامه خبیثانه پشت سر این انفجار کاملا روشن است و گوئی کسانی با نیت های بد منتظر بوده تا از انفجار برای متهم کردن دیگران استفاده کنند.

السفیر نوشت: قبل از اینکه دود ناشی از انفجار فروکش کند، برخی با شتاب انگشت اتهام را با صراحت و با کنایه به سوی حزب الله نشانه رفتند تا شاید از آب گل آلود ماهی بگیرند و با مقاومت تسویه حساب کنند.
این روزنامه لبنانی با بیان اینکه «برخی در لبنان همچنان درصدد نیستند از تجربه های گذشته درس عبرت بگیرند»، افزود: کسانی که کمترین ایمانی دارند دست کم منتظر پایان تحقیقات و اعلام نتایج می شدند.
السفیر تاکید کرد که عجیب است، برخی رسانه های وابسته به برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس لحظه ای در متهم کردن حزب الله تردید نکردند و آن را مسئول تعرض به بخش بانکی خواندند.

این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد: با وجود سروصداها و فتنه انگیزی ها، هدف انفجار بانک لبنان و المهجر، حزب الله و بخش بانکی لبنان است و هرگونه تفسیر دیگری خدمت به این جنایت و کمک به تحقق اهداف آن است حال از روی قصد و یا غیرعمدی باشد.

از مجموع اظهارات مقامات سیاسی لبنان و همچنین گزارش های دریافتی از رسانه های داخلی لبنان که ذکر گردید، میتوان اینگونه برداشت نمود که وقوع این انفجار تروریستی، نقشه ای از پیش تعیین شده برای اتهام زنی و تخریب چهره مقاومت و حزب الله لبنان، سعی بر تخریب اذهان عمومی مردم لبنان و ایجاد نفاق و فتنه میان مردم با هدف تضعیف حزب الله است، آن هم در شرایط حساسی که از یک سو رایزنی های حزب الله با دیگر احزاب لبنان برای تشکیل دولت به روزهای سرنوشت ساز خود نزدیک شده و از سوی دیگر حزب الله در حال مقابله با تروریست های تکفیری و مزدوران سعودی – صهیونیستی است.

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر