May 20, 2019

واکاوی علل هتک حرمت بیت المقدس توسط صهیونیست ها

Download PDF

کارشناسان هتک حرمت اخیر مسجد الاقصی توسط صهیونیست ها را با موضوع تشکیل دولت و سفر اوباما به منطقه مرتبط می دانند.
اندیشکده روابط بین الملل؛هفته گذشته جهان اسلام بار دیگر از جسارت مقامات تل آویو به قبله اول مسلمین به خشم آمد و هتک حرمت بیت المقدس به شدت محکوم شد. این اقدام با واکنش های بسیاری همراه بود، اما اینکه چرا در مقطع فعلی چنین عملی صورت گرفته کمتر سخنی به میان آمده است.
هرچند این اولین بار نبود که صهیونیست ها به حریم مسجد الاقصی جسارت می کنند اما به نظر می رسد در پس اقدام اخیر علاوه بر انگیزه های مذهبی، اهداف سیاسی هم دنبال می شود.
به طور کلی اسرائیل از تجاوز به اماکن مقدس مسلمانان دو هدف کلی را دنبال می کند.
در گام نخست این عمل به دلیل سیاست های کلان تل آویو و نژآد پرستی سران آن بر ضد غیر یهودیان است. در گام بعد جسارت اخیر را می توان با موضوع تشکیل دولت جدید و حضور احزاب دست راستی مرتبط دانست.
“حسن لاسجردی”کارشناس مسایل خاورمیانه می گوید: “موضوع بیت المقدس و شهر قدس در اندیشه های صهیونیستی یک جایگاه مقدس آخر الزمانی دارد که همه افرادی که به قدرت می رسند باید موضع صریح خود را نسبت به آن بیان کنند. در چنین شرایطی طبیعی است که با روی کار آمدن احزاب دست راستی همچون لیکود، چنین موضوعی خیلی صریح و بدون ملاحظات امنیتی مطرح شود.”
به گفته وی در چنین شرایطی “مقامات رژیم صهیونیستی طی دهه های گذشته کوشیده اند با ترفندهای مختلف هویت اسلامی قدس را از بین ببرند. از جمله این کارها فشار بر مسلمان ها و مسیحیان برای ترک منطقه بود. پاکسازی قدس از نمادهای اسلامی و مسیحی و همچنین تخریب قسمت های مختلف به بهانه یافتن هیکل سلیمان از دیگر توطئه هایی بود که انجام شد.”
همانطور که گفتیم دومین هدف اقدام اخیر صهیونیست ها را می توان در تشکیل دولت و اختلافات داخلی این رژیم جستجو کرد. کارشناسان معتقدند با توجه به ناکامی “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر اسرائیل در تشکیل دولت و نیاز مبرم وی برای ائتلاف با احزاب دست راستی، گروه های افراطی با دست زدن به چنین اعمالی در پی قدرت طلبی و ارسال پیغام برای مخالفان هستند.
به گفته “مهدی شکیبایی” کارشناس مسایل خاورمیانه: “در پی ناتوانی نتانیاهو برای تشکیل دولت در فرصت قانونی، جایگاه وی به شدت در مقابل احزاب و گروه های رقیب تضعیف شد. به همین دلیل طبیعی است که سازمان های افراطی صهیونیستی برای تقویت جایگاه وی دست به چنین اقداماتی بزنند.”
از سوی دیگر با توجه به اختلافات نتانیاهو و “باراک اوباما” رئیس جمهور آمریکا در موضوع فلسطین، دست زدن به چنین تحرکاتی نوعی پیام برای اوباما به شمار می رود که در آستانه سفر به سرزمین های اشغالی متوجه قدرت نتانیاهو شود.
به گفته شکیبایی: “با توجه به مواضع نتانیاهو و اوباما در انتخابات های اخیر که هر دو از کاندیدای رقیب حمایت کردند، این هتک حرمت نمی تواند بدون چراغ سبز دولت نتانیاهو انجام شده باشد. در حقیقت چنین اقدامی پیغامی به اوباما است که در آستانه سفر به سرزمین های اشغالی بداند که هنوز گروه های زیادی از نتانیاهو حمایت می کنند و او آنقدر هم که تصور می شود ضعیف نیست.”
به هر سو آنچه در خصوص تجاوز اخیر مهم می نماید این که متاسفانه فلسطینی و کشورشان و به ویژه بیت المقدس، همواره وجه المصالحه احزاب صهیونیستی قرار گرفته و سردمداران تل آویو اثبات خود را در کشتار و تخریب بیشتر اماکن مقدس مسلمانان جستجو می کنند.

 0
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر