وقتی القاعده انقلابی می شود - اندیشکده بین الملل

وقتی القاعده انقلابی می شود

سید عبدالمجید زواری بهمن 2, 1394
Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل: در هفته گذشته خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه یکی از رهبران القاعده عربستانی، طی پیامی خواستار اقدام مسلحانه علیه رژیم آل سعود بود.
وی هدف از اظهارات خود را حمایت از زندانیان سیاسی دربند دانست. انتشار این خبر آن هم در سایت العربیه به قدری اعجاب برانگیز می نمود که کمتر رسانه ای آن را منتشر کرد.
با توجه به روابط نزدیک القاعده و رژیم آل سعود از یک سو و همچنین انتشار خبر در سایت العربیه چندین سوال در مورد صحت خبر و اهداف پشت پرده اظهارات مطرح می شود.
در قدم اول این پرسش پیش می آید که اصولا چه تعداد زندانی در عربستان وجود دارد؟ و علت بازداشت آن ها چیست؟
گام بعد اینکه تعداد شیعیان، اهل تسنن، وهابی ها و دیگر گروه ها به تفکیک چقدر است؟
و نکته آخر هدف از چنین اظهاراتی چیست؟
در مورد تعداد زندانیان عربستان گمانه زنی های مختلفی مطرح می شود. در حالی که مقامات دولتی تعداد این افراد را 2700 نفر می دانند، گزارش نهادهای بین المللی از وجود 30 تا 35 هزار زندانی حکایت دارد. چنین ادعایی در حالی است که طی یک تناقض گویی آشکار، در سال 2011 حکام آل سعود از وجود 4400 زندانی در کشور خبر داده بودند.
در مورد دسته بندی زندانیان هم هرچند آمار دقیقی در دست نیست، اما با توجه به خفقان سیاسی عربستان و سرکوب هرگونه مخالفتی طبیعی است که بیشترین تعداد زندانیان از مخالفان و اصلاح طلبان باشند.
در طول دو سال اخیر اعتراض های بسیاری در استان های شرقی همچون قطیف رخ داده که طی آن ها تعداد زیادی از زنان و مردان منطقه به صورت جمعی بازداشت شدند. بنابراین با توجه به بافت جمعیتی که اغلب از شیعیان هستند طبیعی است که یکی از گروه های اصلی بازداشتیان را تشکیل بدهد.
همچنین با توجه به جنبش تحول خواهی برای احقاق حقوق اجتماعی خود، به نظر می رسد بخش مذکور هم بخش قابل توجهی از زندانیان را تشکیل بدهد. از سوی دیگر با توجه به موج اصلاح طلبی که بیشتر از سوی جوانان تحصیل کرده مطرح می شود و مقاومت نهادهای حکومتی در برابر مطالبات عمومی، بخش دیگری از زندانیان را این گروه تشکیل می دهند.
بنابراین با توجه به پایگاه اجتماعی القاعده که اغلب در جوامع بدوی و مرتجع شکل می گیرد بعید است تعداد قابل توجهی از وابستگان آن در زندان باشند. همچنین با توجه به اندیشه های القاعده که اصولا در برابر هرگونه تحول و نوگرایی به شدت مقاومت می کند این باور تقویت می شود.
بنابراین به نظر می رسد این شخص وابسته به القاعده در پس پیام خود به دنبال انحراف افکار عمومی از حرکت جنبش اعتراضی مردم عربستان است. وی از این طریق تلاش می کند تا به مردم دیگر کشورها اینگونه القا کند که اکثریت زندانیان عربستان را اعضای القاعده تشکیل می دهند. در گام بعد با توجه به چهره منفور القاعده در انظار عمومی به تدریج با گسترش این ادعا وجهه انقلابیون تخریب شده و اهداف متعالی آن ها زیر سوال خواهد رفت.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر