May 21, 2019

پانتا: مجوز استقرار دو سامانه پاتریوت در ترکیه صادر شده است

Download PDF

وزیر دفاع آمریکا از تصویب مجوز ارسال دو سامانه موشکی سطح به هوا به ترکیه خبر داد.

سید عبدالمجید زواری

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از تسنیم ، لئون پانتا وزیر دفاع ایالات متحده در مصاحبه با شبکه سی بی اس اعلام کرد مجوز استقرار دو سامانه هوا به سطح پاتروت در ترکیه را امضا کرده است و انتظار می رود با این موشک ها توان دفاعی ترکیه در برابر سوریه تقویت شود. این در حالی است که تاکنون چهارصد آمریکایی برای بکارگیری و استفاده از این سامانه ها به ترکیه ارسال شده اند.

در تاریخ 4 دسامبر نیز وزاری خارجه ناتو بکارگیری موشک های پاتریوت در مرز ترکیه با سوریه را تصویب کرده بودند. انتظار می رود امروز نیز پارلمان آلمان به استقرار موشک های پاتریوت در ترکیه رای مثبت دهند.

سپر دفاعی مستقر در مرز ترکیه و سوریه صرفاً جهت دفاع از ترکیه نیست و بیشتر به دلیل ترسی است که از ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه ممکن است ایجاد شود. موشک های پاتریوت 160 کیلومتر برد دارند.

انتظار می رود آلمان و هلند در اوایل سال 2013 نسبت به ارسال سامانه های موشکی پاتریوت در ترکیه اقدام کنند.

هیلاری کلینتون نیز در این خصوص با ادعای اینکه موشک های پاتریوت، سلاحی دفاعی هستند اظهار داشت، استقرار این موشک ها پیام روشنی به سوریه است که ترکیه از سوی ناتو حمایت خواهد شد.

در همین حال ژنرال راسموسن دبیر کل ناتو نیز اوایل این ماه ، به رسانه ها گفته بود: موشک های پاتریوت برای ایجاد بازدارندگی در مقابله با سلاح های شیمیایی است. این اظهارات در حالی مطرح می شود که ایالات متحده و کشورهای غربی نگران این هستند که در صورت سقوط احتمالی دولت بشار اسد، زمینه دسترسی گروه های تندرو به سلاح های شیمیایی فراهم شود.

این نگرانی ها در حالی مطرح می شود که در یک اقدام متناقض باراک اوباما، و برخی کشورهای اروپایی و عربی، هفته گذشته معارضان سوری را به رسمیت شناختند و با این کار عملاً زمینه تجهیز این نیروها به انواع سلاح ها را فراهم کردند و به نوعی یک اعلان جنگ رسمی به دولت بشار اسد بود.

 0
قبلی «
بعدی »

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر