May 20, 2019

پشت پرده ربایش و آزادی زائران ایرانی در سوریه

Download PDF

مبادله گروگان های ایرانی دربند شورشیان سوری با 2130 نفر از زندانیان این وابسته به آنها، گمانه زنی ها در مورد علت و انگیزه تروریست ها از ارتکاب به این اقدام بالا گرفته است.

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از LHVnews؛ مبادله 48 گروگان ایرانی با 2130 تروریست، ماهیت و انگیزه اصلی مخالفان را از ارتکاب به این اقدام آشکار کرد. اوایل مرداد ماه بود که شورشیان شوری، 48 زائر ایرانی را در سوریه به گروگان گرفتند و با هیاهوی زیاد آنها را به مرگ تهدید کردند. از همان ابتدا مشخص بود که به رغم ادعاهای تروریست ها، ربایش این افراد برای استفاده از نفوذ ایران جهت فشار بر دولت سوریه و گرفتن امتیاز است و طرح تهدیدهای پیاپی هم صرفاً یک بلوف سیاسی برای ایجاد جنگ روانی است.

شورشیان در ابتدا خواهان عقب نشینی ارتش سوریه از منطقه الغوطه شدند. پس از آزادی چند نفر از زندانیان را مطرح کردند و در نهایتاً این بار که آزادی گروگان های ایرانمی را با آزادی 2130 تروریست دربند دولت مشروط کردند.

صرف نظر از ماهیت و انگیزه طرفین درگیر، سوالی که مطرح می شود این است که آیا در یک جنگ دوطرفه، ربایش شهروندان بیگناه طرف سوم برای فشار بر طرف دیگر، چقدر اخلاقی است؟ آیا این موضوع با حقوق جنگ سازگار است؟

البته گروهی نیز بر یان باورند که آزادی این حجم بالای از زندانیان مخالف، نشانه تمایل “اسد” برای سازی در برابر نیروهای شورشی است. با این حال، اسد در آخرین سخنرانی خود به صراحت هرگونه سازش با تروریست ها را رد کرده بود. شواهد موجود هم حاکی از محبوبیت بالای “بشار اسد” و پایگاه مردمی او است.

 0
قبلی «
بعدی »

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر