پیامدهای هوش مصنوعی بر امنیت ملی - اندیشکده بین الملل

پیامدهای هوش مصنوعی بر امنیت ملی

Admin تیر 17, 1397
Download PDF

انقلاب هوش مصنوعی نیز  می تواند موازنه قدرت و حتی ساختارهای اساسی بنگاه اقتصادی جهانی را تغییر دهد.

اندیشکده روابط بین الملل: ما در محدوده ی یک انقلاب جهانی در حال پیشرفت و تسریع در هوش مصنوعی ( AI) و یادگیری ماشین ها هستیم؛ این انقلاب پیامدهای فراوانی برای رقابت اقتصادی و نظامی آینده دارد.

آمادگی برای پیامدهای انقلاب هوش مصنوعی یک وظیفه حیاتی برای جامعه امنیت ملی است. برای حفض امنیت ملی، آمادگی برای پیامدهای انقلاب هوش مصنوعی، نباید تنها محدود به تاثیرات مستقیم هوش مصنوعی باشد.

انقلاب های صنعتی اول و دوم، یک الگوی گسترده ای از صنعتی شدن را به وجود آوردند؛ این تغییرات به تغییرات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی منجر شد. ملت ها افزایش یافتند و سقوط کردند شهرنشینی و صنعتی شدن سیاست داخلی را تغییر داد و منجر به ظهور طبقه متوسط ​​شد.

انقلاب هوش مصنوعی نیز  می تواند موازنه قدرت و حتی ساختارهای اساسی بنگاه اقتصادی جهانی را تغییر دهد.

ملت هایی که به بهترین داده ها، محاسبات منابع، سرمایه انسانی و فرآیندهای نوآوری دسترسی دارند، در عصر هوش مصنوعی پیش می روند. ایالات متحده به عنوان پیشرفته ترین اقتصاد جهان و موتور نوآوری های فناورانه، دارای مزایای فراوانی نسبت به سایر ملل است؛ اما در رقابت تکنولوژی تنها نیست. چین یکی از بازیگران اصلی هوش مصنوعی است و یک برنامه ملی را آغاز کرده است که تا سال 2030 رهبر جهان خواهد بود. روسیه نیز  از علاقه خود به هوش مصنوعی خبر داده و پوتین در سال 2017 اعلام کرد که “کسی که  رهبری هوش مصنوعی را در دست دارد، حاکم جهان خواهد بود.”

به منظور حفظ امنیت ملی، پیامدهای انقلاب هوش مصنوعی می بایست در سطح گسترده مورد توجه قرار گیرد؛ ادغام فناوری های هوش مصنوعی در جامعه بشری می تواند موجب ایجاد یک فرایند شبیه به تغییرات ناشی از صنعتی شدن شود. در راستای این تغییرات، اتوماسیون کار را تغییر داده و جایگزین می کند، موازنه بین کار و سرمایه را تغییر می دهد و سیاست های ملی و سیاست خارجی را تغییر می دهد.

برای مثال یک مطالعه انجام شده توسط موسسه جهانی مک کینزی اخیرا تخمین زده است که تقریبا 45 درصد از وظایف کاری که در حال حاضر در اقتصاد ایالات متحده انجام می شود، می تواند با استفاده از تکنولوژی موجود اتوماتیک شود.

انقلاب هوش مصنوعی دهها سال به طول خواهد انجامید و به شیوه های شگفت انگیز تکامل خواهد یافت. این تغییرات بخشی از پیشرفت های هوش مصنوعی است که بر امنیت ملی تاثیرگذار خواهد بود. هوش مصنوعی محیط امنیت ملی را تغییر می دهد و اینکه چگونه جوامع این تغییرات را مدیریت می کنند بر انسجام داخلی و رقابت جهانی تاثیر می گذارند.

استفاده از هوش مصنوعی برای امنیت جهانی پیامدهای گسترده ای به همراه دارد که پیش بینی تمام این تغییرات امکان پذیر نمی باشد. اما سیاست گذاران، با آگاهی می توانند مسیر بهتری را برای پیش رو برنامه ریزی کنند.[1]

رشته هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در چند سال گذشته به طور چشمگیری پیشرفت کرده است و همچنان به سمت جلو حرکت می کند.

با این حال آینده هوش مصنوعی بسیار نامشخص است. یکی از متغیرهای کلیدی، پیشرفت در ایجاد سیستم های جامع تر هوش مصنوعی است؛ این سیستم بر خلاف سیستم های هوش مصنوعی محدود امروزی، می تواند رفتارهای هوشمند را در حوزه های مختلف نمایش دهد. یکی دیگر از متغیرهای مهم پیشرفت در مورد مشکلات ایمنی حل نشده و آسیب پذیری در سیستم های هوش مصنوعی است. پیشرفت در ایمنی هوش مصنوعی می تواند برخی از خطرات ناشی از استفاده های هوش مصنوعی را برای امنیت ملی کاهش دهد.

بخش عمده ای از نوآوری در زمینه هوش مصنوعی، توسط بخش تجاری هدایت می شود، اما دولت ها توانایی تاثیر گذاری بر مسیر پیشرفت را از طریق سرمایه گذاری های تحقیقاتی دارند. دولت ایالات متحده باید سرمایه گذاری خود را در ایمنی هوش مصنوعی افزایش دهد تا چشم اندازهای ایجاد سیستم های هوشمند، قابل اعتماد و قابل توضیح را در تنظیمات امنیت ملی ارتقا دهد.

به هر سو توجه به هوش مصنوعی ایمن از مهترین اقدامانی است که می بایست مورد توجه دولت ها قرار گیرد.

#هوش_مصنوعی      #اندیشکده_روابط_بین_الملل         #امنیت_ملی

 


[1] Artificial Intelligence )What Every Policymaker Needs to Know(, By Paul Scharre and Michael Horowitz, JUNE 19, 2018

دپارتمان فناوری و هوش مصنوعی اندیشکده روابط بین الملل

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر