پیروزی در ژنو، درس ها و تامل ها - اندیشکده بین الملل

پیروزی در ژنو، درس ها و تامل ها

سید عبدالمجید زواری بهمن 11, 1394
Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل: نخستین بار دکتر ظریف را اردیبهشت 88 در دانشگاه مفید قم دیدم. ایشان دبیر پنجمین همایش بین المللی “صلح، حقوق بشر و دین” بودند و من هم به عنوان یکی از شرکت کنندگان، برای ارائه مقاله خود به آنجا رفته بودم.

پیشتر از این، بارها نام ایشان را در کسوت سفیر ایران در سازمان ملل شنیده بودم و خیلی کنجکاو بودم تا از نزدیک با ایشان آشنا شوم. اتفاقا فرصت مصاحبت با ایشان هم فراهم شد و پس از دیدن برخورد صمیمانه ایشان، از اینکه برخی تنگ نظری های سیاسی مانع استفاده از توان نیروهای کارآمدی چون ایشان می شود بسیار مرا متاسف کرد. به هر سو زمان گذشت و چهار سال بعد، با روی کار آمدن دولتی که شعار تدبیر و امید را سرلوحه کارهای خود قرار داده بود، بار دیگر نام دکتر ظریف روی زبان ها افتاد. ایشان به عنوان وزیر امور خارجه ماموریت داشت پرونده هسته ای ایران به عنوان پیچیده ترین چالش دهه گذشته کشور را به سرانجام برساند و با تجربه و روابط عمومی قوی خود نشان داد چگونه یک دیپلمات حرفه ای می تواند در مدتی کوتاه، چندین سال فرصت سوزی ناشی از ناکارآمدی افراد غیرحرفه ای را جبران نماید و پس از چند دوره مذاکرات فشرده، قدرت های بزرگ به ناچار در برابر خواسته ایرانیان تن در دادند و حق غنی سازی ایرانیان به رسمیت شناخته شد.

صرف نظر از تکنیک ها و تاکتیک های بکارگرفته شده توسط مذاکره کنندگان ایران، جسارت دکتر ظریف در استفاده از کارکردها و قابلیت های رسانه های ممنوعه ای همچون توئیتر و فیس بوک که امکان تعامل آسان آنها را با مردم ایران و مخاطبان جهانی فراهم می کرد قابل تقدیراست. ایشان با این ابتکار، علاوه بر اطلاع رسانی سریع و شفاف، زمینه دسترسی و طرح دیدگاه ها و ایده های کارشناسان مختلف را فراهم کردند و بدین وسیله به جای محدود نمودن تیم خود به تعدادی از افراد دم دستی، حوزه مشاوران خود را به سراسر جهان گسترش داد.

به هر سو پیروزی فرزندان انقلاب در مذاکرات ژنو 3 و ناچار کردن 1+5 به پذیرش حق مسلم ملت ایران، بار دیگر نشان داد که در صورت پایمردی و وحدت حول یک هدف مشترک و البته استفاده از توان نیروهای کارآمد می توان شاهد تحولات عظیمی بود که فضا را به نفع ارتقای نام ایران در کرانه جهان تغییر دهد. به هر حال همانطور که دکتر روحانی رئیس جمهور محترم هم در سخنان خود بدان اشاره داشتند با شکسته شدن تحریم ها، این بار نوبت فعالان اقتصادی است تا به دور از تنش های بین المللی، با همت والای خود، در کنار حماسه های سیاسی، حماسه هایی اقتصادی را بیافرینند تا انشالله شرایط آنچنان که شایسته نام ایرانی است رقم بخورد.

به عنوان یک شهروند ایرانی وظیفه خود می دانم از پایمردی و تلاش های خستگی ناپذیر و هوشمندانه دکتر ظریف و تیم ایشان تشکر کنم و برای ایشان سلامت و موفقیت های بیشتر را طلب می کنم.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر