چرا داعش هنوز شکست نخورده است؟ - اندیشکده بین الملل

چرا داعش هنوز شکست نخورده است؟

Admin بهمن 13, 1394
Download PDF

بیش از دو سال از تشکیل رسمی گروه دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) می‌گذرد. با وجود بمباران هوایی مداوم ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، حملات ارتش‌های عراق و سوریه و دیگر نیروهای مسلح این کشور، درگیری داعش و دیگر گروه ‌های مخالف در سوریه و همچنین حمایت آشکار و مستقیم ایران از جنگ علیه داعش،‌ این گروه کماکان بخش‌های قابل توجهی از خاک کشورهای عراق و سوریه را کنترل می‌کند.

نبرد با داعش؛ وجود اراده، فقدان استراتژی و تاکتیک

اندیشکده روابط بین الملل به نقل از یورو نیوز: علی صدرزاده، تحلیلگر و کارشناس مسائل خاورمیانه، در پاسخ به دیدگاه بسیاری از کاربران یورونیوز که چالش اساسی مبارزه با داعش را فقدان اراده برای از بین بردن این گروه دانسته بودند، این نظر را رد کرد و گفت:« این اراده در برخی گروه ها و کشورها وجود دارد اما شاید هنوز قادر به از بین بردن داعش نیستند.»

وی در توضیح این ناتوانی گفت :«علت اینکه قادر نیستند بسیار متفاوت است. آمریکایی ها بی میل نیستند که داعش را شکست دهند اما داعش را نمی توان تنها با نیروی هوایی از بین برد. این ماجرا در افغانستان هم بود و نشان داد که نیاز به یک نیروی زمینی هم وجود دارد. در تجربه های دیگر هم ثابت شد که نیروی هوایی تنها می تواند کمک کننده پیشرفت های نیروهای زمینی باشد.»

وی تاکید کرد که در حال حاضر نیروی زمینی زیادی در عراق وجود ندارد و درست است که ارتش عراق و نیروهای بسیجی شیعه عراقی را داریم اما این ها متفاوت عمل می کنند.

آقای صدرزاده به نبود اتحاد بین جنگجویان شیعه و نیروهای آمریکایی هم اشاره کرد و گفت: «ارتش عراق کارایی لازم را ندارد به خصوص اینکه در این ارتش فساد زیاد است. ساختار ارتش طایفه ای است و در رده های بالای آن تنها از شیعیان استفاده شده است.»

این تحلیگر ساکن فرانکفورت داعش را تنها یک گروه اسلامی ندانست و گفت: «داعش ائتلافی بین افسران سابق رژیم بعثی و نیروهای اسلامگرای سلفی به همراه برخی از قبایل ناراضی از حکومت مرکزی بغداد است. یعنی در برخی از مناطق سنی نشین عراق بخشی از مردم هم با داعش همراه هستند و در جنگ علیه این گروه شرکت نمی کنند.»

وی افزود: «علاوه بر این، سیاست های متناقضی که در منطقه بین ایران، عربستان، ترکیه و قطر وجود دارد این بحران را تشدید کرده است.»

وی مجموعه این عوامل را باعث پابرجا ماندن داعش عنوان کرد و گفت: «داعش یک تفاوت با القاعده دارد. داعش نام خود را خلافت گذاشته است. القاعده هیچ وقت دنبال سرزمین نبوده است. القاعده در کوه های افغانستان و مناطق دیگر پنهان بوده و عملیات تروریستی در سراسر دنیا انجام می داده است. اما داعش مدعی است که می خواهد خلافت اسلامی را برپا دارد. بنابراین خلافت با سرزمین معنا پیدا می کند.»

تبلیغ سبعیت تاثیر بیشتری از اعمال خشونت دارد

بخش دیگر این گفت و گو درباره ابعاد خشونت داعش بود که آقای صدرزداده با استراتژیک توصیف کردن سیاست «نمایش خشونت داعش» گفت: «ابعاد خشونتی که ما از داعش در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی می بینیم به مراتب بیشتر از ابعاد واقعی آن است. آنقدر این گروه توانسته است در فضای اینترنت ترس و وحشت ایجاد کند که بسیاری این ها را شکست ناپذیر می پندارند.»

وی تاکید کرد: «آنها از وسایل ارتباطاتی جدید به صورت حرفه ای استفاده می کنند. بنابراین نباید فراموش کرد که این جنگ یک جنگ تبلیغاتی هم است و نسبت به خشونت داعش باید واقع بین تر بود.»

بخش دیگر این گفت و گو به ایدئولوژی داعش مربوط بود. آقای صدرزاده با تاکید بر لزوم بررسی دلایل جذابیت این ایدئولوژی از جوانب مختلف گفت: «یک بخش از تفکر داعش به ایدئولوژی اسلامی و تفکر این افراد از فرهنگ اسلام و سلفیسم [سلفی گری] برمی گردد که با آنچه که حکومت عربستان سعودی و حتی بخشی از تندروهای ایران عقیده دارند، تفاوت چندانی وجود ندارد.»

وی افزود: «بخش دوم ایدئولوژی این افراد ادعای آنها در مبارزه با غرب است. یعنی با وجود آنکه بسیاری از کشورهای منطقه قوانین اسلامی را اجرا می کنند اما ضدیتی با غرب ندارند.»

آقای صدرزاده بخش سوم توان نظری داعش را در جذب نیرو از میان جوانان اروپایی توصیف کرد و گفت: «بخش سوم را می توان ایدئولوژی جوانان حومه (بانلیو) نامید؛ داعش قدرت جذب جوانان [قشرهای] به حاشیه رانده شده مناطق کمتر توسعه یافته شهرهای اروپایی را دارد.» وی بخش سوم را به داعش مرتبط ندانست و گفت: «اینکه چرا یک جوان فرانسوی که در این کشور به دنیا آمده و بزرگ شده است به یکباره به داعش می پیوندد را باید در مسائل روانی، اقتصادی و اجتماعی جوامع غربی جست و جو کرد. این محصول جامعه غربی است. بنابراین باید روانشناسان و جامعه شناسان غربی به این موضوع پاسخ دهند.»

 0
اشتراک گذاری
Admin

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر