کانادا و معضل بزرگ تشکیل دولت با ثبات - اندیشکده بین الملل

کانادا و معضل بزرگ تشکیل دولت با ثبات

سید عبدالمجید زواری بهمن 7, 1394
Download PDF

اندیشکده روابط بین الملل _ مخالفان دولت کانادا اخیراً دولت «پل مارتین» نخست وزیر این کشور را که اتهام فساد مالى، اعتبارش را مخدوش ساخته، ساقط کردند.

نمایندگان مجلس عوام کانادا با ۱۷۱راى موافق در برابر ۱۳۳راى مخالف به حزب «لیبرال» مارتین که در ۱۲سال گذشته قدرت را در این کشور در دست داشت، راى عدم اعتماد دادند و بدین ترتیب دولت کانادا پس از ۱۷ماه زمامدارى با راى عدم اعتماد پارلمان این کشور از قدرت برکنار شد.

در این زمینه سه حزب مخالف کانادا از جمله محافظه کاران علیه حزب حاکم لیبرال در پارلمان این کشور متحد شده و توانستند دولت «پل مارتین» نخست وزیر این کشور را برکنار کنند. سران این حزب با بیان این که دولت پل مارتین به دلیل رسوایى، فساد، دیگر صلاحیت اخلاقى اداره کشور را ندارد، اعلام کردند در جلسه پارلمان به برکنارى دولت اقلیت مارتین راى خواهند داد.

هم اکنون مخالفان دولت کانادا، مبارزات خود را شروع کرده اند که در طول روزهاى کریسمس نیز ادامه مى یابد و لازم به ذکر است که این نخستین مبارزات انتخاباتى زمستانى در ۲۶سال گذشته خواهد بود.

حال باید منتظر بود و دید که در انتخاباتى که در روزهاى ۱۶ژانویه (۲۶دى) یا ۲۳ژانویه (۳بهمن) براى کسب ۳۰۸کرسى برگزار خواهد شد کدام یک از احزاب کانادا حایز اکثریت آرا براى تشکیل دولت آتى این کشور خواهد شد، یا دولت ائتلافى در این کشور روى کار خواهد آمد.

بدین ترتیب تا روز برگزارى انتخابات حدود ۵۰روز باقى مانده و این طولانى ترین زمان براى انجام مبارزات انتخاباتى در کانادا خواهد بود.

براساس تازه ترین نظرسنجى ها حزب لیبرال ۳۶درصد و محافظه کاران ۳۱درصد آرا را کسب خواهند کرد و در صورت تحقق چنین نتایجى در انتخابات لیبرال ها به رهبرى آقاى مارتین که از سال ۱۹۹۳تاکنون حاکم بوده اند با وجود کسب آراى بیشتر حایز اکثریت لازم براى تشکیل دولت نخواهد بود و مجبور به ائتلاف با احزاب مخالف خواهند شد.

نکته جالب توجه در تشکیل و همچنین سقوط لیبرال ها بعد از ۱۷ماه، نقش حزب نسبتاً کوچک و کم طرفدار «نئودموکرات» است. رهبر فعال و زیرک این حزب، جک لیتون، با استفاده از رقابت و اختلاف دو حزب عمده (لیبرال و محافظه کار) حزب کم نماینده خویش را به فراکسیون تاثیرگذار و تعیین کننده در معادلات سیاسى کانادا تبدیل کرده است.

هفده ماه پیش، پل مارتین تنها با کسب حمایت جک لیتون بود که قادر شد دولت مستعجل لیبرال ها را بسازد و در حال حاضر نیز، استفن هارپر، رهبر حزب محافظه کار با هماهنگى جک لیتون، دولت رقیب را ساقط نمود.

همان طور که ذکر شد پیش بینى مى شود در انتخابات آینده نیز لیبرال ها، با کسب اکثریت نسبى، رهبرى دولت را به دست آورند. اما این بار، پیروزى لیبرال ها با دشوارى هاى بیشترى روبه رو خواهد بود. در انتخابات سال گذشته، محافظه کاران، با دامن زدن به سوء استفاده هاى مالى لیبرال ها، رقابت نفس گیرى را بر آن ها تحمیل کرده بودند و برخى نظرسنجى هاى اولیه، محافظه کاران را جلوتر از لیبرال ها نشان مى داد. اما حزب لیبرال، با ترساندن مردم کانادا به خصوص کانادایى هاى مهاجر از برنامه هاى اجتماعى و اقتصادى و سیاست هاى تندروانه محافظه کاران و هماهنگى آنان با سیاست هاى جنگ افروزانه امریکا و ارایه تصویرى از هارپر مانند بوش، در شرایطى که افکار عمومى تحت تاثیر فضاى ضد جنگ ناشى از حمله امریکا به عراق قرار داشت، به سختى توانست از رقیب پیشى بگیرد.

با نگاهى به رویدادهاى اخیر این کشور مى توان استدلال کرد که عوامل مختلفى در سقوط دولت کانادا نقش داشته اند که مى توان از دو بعد داخلى و خارجى به آن ها پرداخت.

در بعد داخلى رسوایى مالى حزب حاکم لیبرال مهم ترین عامل عدم راى اعتماد به دولت مارتین به شمار مى رود البته این رسوایى به دوره نخست وزیر قبلى یعنى «ژان کرتین» باز مى گردد.

کرتین نیز ۱۷ماه پیش به خاطر رسوایى مالى مجبور به کناره گیرى از قدرت شد و مسوولیت دولت این کشور را به هم حزبى خود یعنى مارتین سپرد که البه مارتین نیز دراین مدت نتوانست از رسوایى به وجود آمده فاصله بگیرد. منازعات بر سرعملکرد دولت کانادا از آن جا نشات گرفت که سال گذشته در گزارشى فاش شد کابینه مارتین ۱۰۰میلیون دلار کانادا (۸۱میلیون دلار امریکا) براى تبلیغ طرح وحدت کانادا در دهه ۱۹۹۰به شرکت هایى داده که شرکاى تجارى حزب لیبرال بودند.

دولت کانادا گفته بود این معاملات براى تحکیم وحدت ملى در ایالت کبک هزینه شده است در حالى که این پول ها در هیچ محلى هزینه نشده اند یا اگر هم شده بسیار ناچیز بوده است.

لازم به ذکر است این ایالت در سال ۱۹۹۵یک همه پرسى براى انتقال انجام داد، اما با اختلاف بسیار کم، مردم کبک به عدم انتقال راى دادند.احزاب و گروه هاى مخالف با دستمایه قراردادن همین پرونده اتهامى، خواستار انتخابات زود هنگام شدند و به دولت لیبرال راى عدم اعتماد دادند.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر