گزارش میدانی از جنایات تروریست های سوری - اندیشکده بین الملل

گزارش میدانی از جنایات تروریست های سوری

سید عبدالمجید زواری بهمن 15, 1394
Download PDF

 

خبرگزاری فرانسه در یک گزارش میدانی از شهر دیر الزور سوریه، گوشه ای از جنایات تروریست ها را در 9 ماه تسلط بر این شهر به نمایش گذاشته است.

اندیشکده روابط بین الملل: خانه های تخریب شده، خیابان هایی با شیشه های شکسته و مملو از زباله؛این تصویری است که خبرگزاری فرانسه از شهر دیر الزور، یکی از شهرهای شرقی سوریه پس از 9 ماه درگیری نیروهای دولتی و تروریست ها به تصویر می کشد.

بر اثر این درگیری ها که شهر را به ویرانه تبدیل کرد تاکنون بیش از سه هزار و 500 نفر که عمدتاً از غیر نظامیان هستند کشته شده اند. حدود 80 درصد این شهر در تصرف تروریست ها است که در باعث فرار بیش از 550 هزار نفر از 750 هزار شهروند شده اند.

اغلب این افراد یا در حومه شهر پناه گرفته اند یا به مرز ترکیه که در 300 کیلومتری دیر الزور است گریخته اند.

اگرچه خبرگزاری فرانسه می کوشد چنین تصویرهای زشتی از دیر الزور، شهری ویران که صد ها هزار نفر از ساکنان خانه و کاشانه خود را ترک کرده اند را ترسیم کند، اما خبرنگار سوری تبار ال اچ وی نیوز، اطلاعاتی در اختیار ما قرار داده است که می تواند به درک بهتر حقایق کمک کند.

1.برخلاف ادعای خبرگزاری فرانسه مبنی بر مخالفت ساکنان این منطقه با دولت “بشار اسد”، به دلیل ازدواج “ماهر الاسد”برادر ویبا دختری از قبایل این منطقه، اکثر آن ها رابطه خوبی با دولت فعلی دارند و از حامیان آن به شمار می روند.

2.این رسانه غربی مدعی است 550 هزار نفر از ساکنان این شهر، به مناطقی نزدیک مرز ترکیه گریخته اند، اما ذکر نمی کند چرا مردم باید به حامی اصلی تروریست ها و بانی تخریب شهرشان پناه ببرند.

3.با بررسی صحنه درگیری ها در سوریه مشاهده می کنیم که شدت درگیری ها در مناطقی است که در نزدیکی مرز ترکیه، اردن و اسرائیل قرار دارنددر حالی که مناطقی خارج از این چارچوب، در کل آرام و بدون تنش است.

4.دلسوزی خبرگزاری فرانسه برای مردم سوریه در شرایطی است که دولت متبوعش با رویکردی متناقض، از القاعده،در سوریه حمایت می کند که با همین گروه ها به بهانه مبارزه با تروریست در مالی و سومالی و افغانستان می جنگد.

به همین دلیل است که گزارش AFPچندان قابل استناد به نظر نمی رسد و همانطور که در انتهای گزارش هم بدان اشاره شده است با وجود تخریب های گسترده، ساکنان این مناطق، قصد ترک شهر را ندارند.

“ابو محمد”و “ام طارق”از جمله افرادی هستند که با وجود سن زیاد با صدای بلند اعلام می کنند: ” خانه ما اینجا است و قصد رها کردن آن را نداریم.”

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر