انتخاب های آمریکا در جهان آشفته - اندیشکده بین الملل

انتخاب های آمریکا در جهان آشفته

سید عبدالمجید زواری دی 29, 1394
Download PDF

 

بخشی از کتاب انتخاب های آمریکا در جهان آشفته که توسط اندیشکده روابط بین الملل منتشر شده است. برای تهیه این سند راهبردی با اندیشکده تماس بگیرید. 

برای سفارش کتاب کلیک کنید 

اندیشکده روابط بین الملل: به احتمال زیاد سیاست خارجی و امنیت ملی نقش قابل توجهی را در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری سال 2016 بازی خواهند کرد. احتمالا نامزدهای هر دو حزب سعی خواهند کرد که رویکرد خود در این مسائل را از دولت فعلی متمایز کنند. رویدادهای اخیر به ویژه تجاوز روسیه به اوکراین، ظهور داعش[1] در عراق و سوریه و گسترش خشونت دیگر گروه های افراطی در غرب آسیا، آسیای جنوبی، و بیش تر آفریقا این نگرانی را به وجود آورده که اقدامات فعلی آمریکا کافی نیست، اما هنوز هم هیچ رویکرد جایگزینی برای آن وجود ندارد.

امنیت سایبری، تغییرات آب و هوا و افزایش قدرت چین نیز از دل مشغولی های ملی در حال افزایش است. در حالی که برخی از دولت اوباما به خاطر رهبری ضعیف و مبهمش انتقاد می کنند، گروه های بزرگی از هر دو طیف سیاسی خواهان خویشتنداری بیشتر، کاهش تعهدات برای منابع و کاهش درگیری ها در پرداختن به حداقل برخی از این مسائل می باشند.

تعریف استراتژی ملی زمانی آسان بود که کشور با یک تهدید فراگیر مواجه بود. در طول جنگ سرد، می توانستیم هر تلاشی را به رقابت موجود با اتحاد جماهیر شوروی ارتباط دهیم. با فروپاشی پیمان ورشو و اتحاد جماهیر شوروی، ترویج و توسعه ارزش ها و نهادهای غربی در شوروی سابق، به کانون تمرکز سیاست های آمریکا تبدیل شد. در پی حادثه 11 سپتامبر سال 2001 جنگ جهانی علیه ترور به هدف اصلی تعامل آمریکا با شرکایش و موضع گیری در برابر دشمنانش در هر گوشه جهان تبدیل شد. این ساده انگاری بیش از حد، باعث هدایت ایالات متحده به برخی مسیرهای پر هزینه و غیر ضروری شد، اما این منطق ساده و قابل درک باعث بسیج داخلی و دریافت موفقیت آمیز حمایت های بین المللی برای اقدامات قاطع و تعهدات مهم شد.

امروزه ایالات متحده با هیچ تهدید اساسی روبرو نیست، اما با این حال با موجی گسترده و متنوع از چالش ها روبه رو است. روسیه به عنوان یک دولت متجاوز ظاهر شده، چین در داخل سرکوبگرتر و در خارج از کشور قوی تر شده، القاعده مجموعه ای از پیروان افراطی تر از خود به وجود آورده، تغییرات آب و هوای جهانی بیش تر شده و پیش بینی حوادث مربوط به آب و هوا جدی تر، قریب الوقوع تر و باورپذیرتر از گذشته شده است. فضای مجازی میدان نبردی جدید برای نیروهای منظم و غیر منظم شده و گسترش مسافرت های بین المللی موجب ظهور بیماری های مسری و خطرناک جدیدی همچون ابولا شده است. نگاهی به چند سال اخیر این نکته را یادآور می شود که ثبات حالت طبیعی محیط بین المللی نیست و اینکه صلح جاودان نیست و تمامی مناطق می توانند ناگهان در هرج و مرج فرو روند.

امروزه جهان خطرناک تر از چند سال قبل خود شده است. هرج و مرج رو به افزایش غرب آسیا، باعث نگرانی های گسترده ای شده است. خیلی ها احساس می کنند که سرعت تغییر فناوری پر شتاب تر شده و نظم بین المللی در حال فروپاشی است و قدرت در حال انتقال از دولت های ملی به افراد و مدعیان غیر دولتی است و ظرفیت آمریکا برای رهبری رو به زوال است، اما در شرایط کلی این نشانه های فاجعه و زوال، اغراق آمیز هستند.

به طور حتم فناوری های رایانه ای و اینترنتی تغییرات سریعی دارند اما سرعت تغییر آن ها بیش تر و یا انقلابی تر از ابداع برق، رادیو، تلفن، موتور احتراق داخلی، هواپیما و بمب اتمی نبوده است. با اینکه غرب آسیا در آشفتگی به سر می برد اما میزان درگیری های داخلی و خارجی و همچنین تلفات و تخریب های ناشی از آن ها کاهش یافته است. در غرب آسیا نیز مانند جنوب شرق آسیا، آمریکای لاتین و بالکان دولت ها توسط تروریست ها و گروه های شورشی به چالش کشیده می شوند. اما در واقع امروزه دولت های این مناطق آشفته و همچنین دولت ها در اروپا، شرق آسیا و شمال آمریکا تواناتر شده اند. اقتصاد چینی ها در مقایسه با آمریکا رشد بیشتری داشته، اما ایالات متحده برای سال های متمادی رشدی سریع تر از اروپا، روسیه و بقیه شرق آسیا داشته است. روسیه رفتارهای خودسرانه ای داشته اما نه در حد اتحاد جماهیر شوروی سابق.

در سال 2016 نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید پاسخ های خود به این چالش ها را طرح ریزی کرده و در این فرآیند چشم انداز خود را از نقش در حال گسترش آمریکا در این جهان به سرعت در حال تغییر، ارائه دهند. قصد این کتاب نیز برجسته سازی مهم ترین مسائل خارجی و امنیتی پیش روی دولت بعدی و نشان دادن جایگزین های واقعی در دسترس می باشد. هم چنین ارایه پیشنهادهایی برای جهت گیری های استراتژیک گسترده تر به همراه اطلاعاتی در مورد این تصمیم ها که تصویری از عناصر یک استراتژی ملی که دارای بهترین چشم انداز برای رسیدن به موفقیت است را ارائه می دهد.

برای سفارش کتاب کلیک کنید 

[1]- نام این سازمان از زبان عربی به عنوان دولت اسلامی عراق و شام (به اختصار داعش) ترجمه شده است. در غرب معمولا به عنوان دولت اسلامی عراق و سوریه (دولت اسلامی عراق و شام) که به اختصار به عنوان ISIS و یا فقط به عنوان دولت اسلامی (IS) معرفی می شوند. بحث های فراوانی راجع به ترجمه دقیق تر نام آن ها وجود دارد اما در اینجا از آنها به عنوان داعش(ISIS) یا دولت اسلامی نام می بریم.

 0
اشتراک گذاری
سید عبدالمجید زواری

سید عبدالمجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل،مدیر مسئول ماهنامه اندیشه روابط بین الملل، پژوهشگر، کارشناس و تحلیلگر مسایل بین الملل، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، آینده پژوه و مدرس دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موارد اخیراً مشاهده شده

بستن

هیچ پستی بازدید نشده است.

بازدید اخیر