0

مصاحبه مدیر اندیشکده با الجزیره عربی در مورد کشف میدان نفتی نام آوران

دسته بندی ها : سید عبدالمجید زواری, مطالعات منطقه ای 22 آبان 1398 مجید زواری 298 بازدید

مصاحبه مدیر اندیشکده با الجزیره عربی در مورد کشف میدان نفتی نام آوران

کشف میدان نفتی جدید به نوبه خود خبر خوبی برای ایران است و حتی اگر نتوان آن را در شرایط فعلی استخراج یا به فروش رساند به عنوان ثروتی عظیم برای نسل های بعدی ایران باقی خواهد ماند.

مضمون سوال: با توجه به تحریم های آمریکا، ایران چگونه می تواند منابع میدان نفتی جدید نام آوران را به ثروت تبدیل کند. 

سید عبدالمجید زواری

البته کشف میدان نفتی جدید به نوبه خود خبر خوبی برای ایران است و حتی اگر نتوان آن را در شرایط فعلی استخراج یا به فروش رساند به عنوان ثروتی عظیم برای نسل های بعدی ایران باقی خواهد ماند. اما در مورد اینکه چگونه می توان با توجه به تحریم های نفتی، در شرایط فعلی از این ثروت بهره برد به رغم برخی تلاش ها برای کاهش مصرف سوخت های فسیلی، نیاز صنایع جهان به این نوع از سوخت تا سالهای متمادی ادامه خواهد یافت و رهبران تجاری به این سادگی از این سوخت ارزان چشم پوشی نمی کنند.

بنابراین تقاضا وجود خواهد داشت و به رغم مانع تراشی آمریکا، صادرات نفت ایران حتی در اوج تحریم ها نیز ادامه یافته و هیچگاه متوقف نشده است. این موضوع به ویژه پس از حمله به آرامکو و یا نفتکش های اماراتی برای کشورهای منطقه تبیین شد که امنیت جریان نفت تنها در صورتی ادامه خواهد یافت که منافع ایران نیز تامین شود و هرگونه تهدید منافع ایران به منزله ناامنی کل جریان نفت منطق خواهد بود.

به دلایل مختلف از جمله تغییر شرایط سیاسی، تغییر عرضه و تقاضا در بازار نفت، تغییر موازنه قدرت، و یا هر دلیل دیگری می تواند تحریم های فعلی لغو و شرایط جدیدی بر معادلات جهان حاکم شود.

به دلایل مختلف از جمله تغییر شرایط سیاسی، تغییر عرضه و تقاضا در بازار نفت، تغییر موازنه قدرت، و یا هر دلیل دیگری می تواند تحریم های فعلی لغو و شرایط جدیدی بر معادلات جهان حاکم شود.

نکته دیگر اینکه فروش نفت چنین میدان عظیمی قطعا سالها زمان نیاز دارد و باید چشم انداز بلند مدت داشت. بنابراین اینکه در مقطع فعلی به دلیل تحریم ها، محدودیت هایی برای ایران به وجود آمده است، نمی تواند دلیلی برای ناتوانی ایران برای فروش نفت خود در افق بلند مدت باشد، چرا که به دلایل مختلف از جمله تغییر شرایط سیاسی، تغییر عرضه و تقاضا در بازار نفت، تغییر موازنه قدرت، و یا هر دلیل دیگری می تواند تحریم های فعلی لغو و شرایط جدیدی بر معادلات جهان حاکم شود. بنابراین هیچ چیز در عالم سیاست قطعی و یک جانبه نیست و سناریوهای متفاوتی را می توان برای آینده ترسیم و پیش بینی کرد.

و نکته پایانی اینکه  حتی با وجود باقی ماندن تحریم ها نیز، ایران در سالهای جدید تجربیات متنوعی برای فروش نفت در بازارهای جدید و کشف مشتریان جدید داشته است که می تواند از آنها نیز بهره برد. همچنین با توجه به سیاست گذاری کلان کشور برای کاهش وابستگی بودجه کشور به نفت، با فراوری نفت خام به محصولات متنوع پتروشیمی که محدودیت های کمتری برای فروش دارند می توان ضمن سودآوری بیشتر، به نوعی می توان از سد تحریم های یکجانبه آمریکا نیز گذشت. بنابراین همانطور که ابتدا اشاره شد کشف این میادین نفتی به نوبه خود رویداد مثبتی است که در هر حالتی، منافع متنوعی را برای دولت و شهروندان ایرانی به ارمغان خواهد آورد.

نسخه عربی مصاحبه در سایت الجزیره

کشف این میادین نفتی به نوبه خود رویداد مثبتی است که در هر حالتی، منافع متنوعی را برای دولت و شهروندان ایرانی به ارمغان خواهد آورد

کشف این میادین نفتی به نوبه خود رویداد مثبتی است که در هر حالتی، منافع متنوعی را برای دولت و شهروندان ایرانی به ارمغان خواهد آورد

مجید زواری
مجید زواری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه همراهان اندیشکده

با عضویت در خبرنامه اندیشکده از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!