0

مثلث قدرت در منطقه خاورمیانه و تهدیدات آن برای استکبار

دسته بندی ها : پرهام پور رمضان, مطالعات منطقه ای 16 آبان 1398 مجید زواری 111 بازدید

مثلث قدرت در منطقه خاورمیانه و تهدیدات آن برای استکبار

ایران با حضور قدرتمند خود در منطقه توانست کمربندی مستحکم از حضور خود و جریانات و گروه های سیاسی متحد و هم پیمانش در برابر جریان های استکباری منطقه ای و فرا منطقه ای ایجاد کند.

ایران با حضور قدرتمند خود در منطقه توانست کمربندی مستحکم از حضور خود و جریانات و گروه های سیاسی متحد و هم پیمانش در برابر جریان های استکباری منطقه ای و فرا منطقه ای ایجاد کند.

پرهام پوررمضان پژوهشگر مهمان اندیشکده روابط بین الملل

جمهوری اسلامی ایران همواره  سعی کرده است در مرزهای مجازی خود با دشمنان انقلاب اسلامی که قصد ضربه زدن به کیان این مرز و بوم را دارند مقابله کند البته طبق فرمایش امام خمینی (ره) مبارزه با استکبار هزینه دارد لذا شاهد آن هستیم که اخیرا مواضع بسیار تنش زایی بین جمهوری اسلامی ایران و شریک راهبردی اش حزب الله لبنان با رژیم غاصب صهیونیستی در پی حمله هوایی این رژیم به اهداف این هژمون منطقه ای در جنوب سوریه روند فزاینده ای را طی می کند.

ایران با حضور قدرتمند خود در منطقه توانست کمربندی مستحکم از حضور خود و جریانات و گروه های سیاسی متحد و هم پیمانش در برابر جریان های استکباری منطقه ای و فرا منطقه ای ایجاد کند. در حالی که رژیم های استکباری سعی در کم کردن و به صفر رساندن فروش نفت ایران داشتند ایران با استفاده از همین راهبرد سیاسی یعنی کمربند مقاومت توانست نفت کش های ایرانی را دریای مدیترانه به سوریه روانه کند.

کمربند مقاومت یک مسیر فقط زمینی نیست بلکه همچون پلی از عراق تاسوریه و لبنان ادامه دارد.شیعیان این کشورها با پیروی از مولا و مقتدایشان ابا عبدالله الحسین (ع) همواره شعار آزادی خواهی سر داده اند و در برابر ظلم ایستادگی کرده اند لذا می توان این دلیل را مستحکم ترین دلیل متحد  شدن بیشتر این کمربند توسط گروه های شبه نظامی منطقه ای با تهران دانست .

نفوذ جمهوری اسلامی ایران با شکست داعش در منطقه روند صعودی را طی کرد .و همین مساله باعث شد تا گروه های متحد جمهوری اسلامی ایران نفوذ خود را از هر جهت در منطقه فزاینده کنند که به طور مثال می توان به آزاد سازی منطقه البوکمال اشاره کرد.

در سال 2015 ائتلاف نابخردانه ای تحت  حمایت رژیم آل سعود در برابر مردم مظلوم یمن شکل گرفت .و الحوثی های یمنی با اقتدا به آرمان های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران مشغول مبارزه با این دشمنان اسلام بوده اند می توان از یمن به عنوان یکی از پارامتر های هژمونی جمهوری اسلامی ایران در منطقه نام برد.

حوثی ها با دادن شعار «مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل» با دیگر متحدان جمهوری اسلامی ایران از جمله حزب الله و عراق و سوریه دیوار مستحکم منطقه ای در برابر نفوذ ایالات متحده تشکیل داده اند که هدف نهایی این کمربند مقاومت نابودی اسرائیل است.

ایالات متحده و اسرائیل دشمنان اصلی ایران به شمار می روند و ایران خود را به عنوان بخشی از «مقاومت» در برابر اتحاد آنها در منطقه معرفی کرده است اما واشنگتن نمی خواهد در جنگ با تهران درگیر شود یا مخاطره درگیری نیروهای آمریکایی منطقه با متحدان ایران در عراق و سوریه را به جان بخرد. قدرت ایران در خاورمیانه چند وجهی است و از یمن تا خلیج عمان و تا عراق و از سوریه تا لبنان می رسد.

مجید زواری
مجید زواری

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه همراهان اندیشکده

با عضویت در خبرنامه اندیشکده از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!